پلاسیتک قطعا پرکاربردترین ماده در صنایع است در واقع در دنیای امروزه و مدرنی که در آن زندگی می کنیم و به هر طرف که نگاه می کنیم پلاستیک یا انواعی از آن را می بینیم

در مورد پلاستیک چه می دانید

پلاسیتک قطعا پرکاربردترین ماده در صنایع است، در واقع در دنیای امروزه و مدرنی که در آن زندگی می کنیم و به هر طرف که نگاه می کنیم پلاستیک یا انواعی از آن را می بینیم. مردم هر روزه از مواد پلاستیکی برای موارد مختلفی استفاده می کنند.

در طی پنجاه سال گذشته پلاستیک توانسته نفوذ عمیقی در تمام ابعاد زندگی انسان داشته باشد. در واقع پلاستیک جایگزین خیلی خوبی برای سایر موارد مانند چوب و فلزات است و این موضوع نیز ناشی از آن است که تنوع مواد پلاستیکی بالا بوده و از نظر قیمتی نیز در مقایسه با سایر مواد به صرفه تر است.

[su_spacer]

[su_quote]در هر کجا که نگاه کنید، پلاستیک پیدا خواهید کرد. ما از محصولات پلاستیکی استفاده می کنیم تا زندگی ما تمیزتر، آسان تر، ایمن تر و لذت بخش تر باشد. پلاستیک را در لباسی که می پوشیم، خانه هایی که در آن زندگی می کنیم و ماشین های که با مسافرت می کنیم و یا اسباب بازی هایی که کودکان با آنها بازی می کنند و خیلی از وسایلی که از همه آنها سود می بریم حاوی پلاستیک هستند.[/su_quote]

[su_spacer]

تعریف پلاستیک

پلاستیک ها طیف بسیار وسیعی از مواد پلیمری را تشکیل می دهند. پلاستیک از کلمه یونانی (Plastikos) به معنی شکل پذیر بودن نشات گرفته است که به این معنی است که می توان آن را به شکل های مختلفی از جمله فیلم، الیاف، صفحات، لوله ها، بطری ها، جعبه ها و… در آورد.

 

مواد تشکیل دهنده پلاستیک

پلاستیک ها معمولا از مواد خام طبیعی مثل سلولز، ذغال، گازوئیل، نمک و البته نفت خام تولید می شوند. نفت خام در ترکیبات بسیار زیادی در طبیعت وجود دارند و برای استفاده از این منبع سرشار باید ابتدا آن را به محصول دیگری تبدیل کنیم.

پلاستیک یکی از این محصولات بدست آمده از نفت است که زندگی امروزه ما را متحول کرده است. در طی این پروسه نفت خام ابتدا به بعضی از مواد اولیه مانند پلیمرهای مختلف یا غیره تبدیل شده و سپس از پلیمرهای مختلف، پلاستیک تولید می شود.

 

تاریخچه پلاستیک

توپ های بیلیارد اولیه از عاج فیل ساخته می شدند. هزار فیل سالانه کشته می شدند تا عاج مورد نیاز برای تولید میلیون ها توپ بیلیارد در سراسر جهان را تامین کنند تا جایی که جمعیت این حیوان خیلی زود کاهش یافت و قیمت عاج بالا رفت و تولید توپ های بیلیارد عاجی هم چالش برانگیر شدند.

در سال 1869 به پیشنهاد یک شرکت نیویورکی تحقیقی برای پیدا کردن ماده جایگزین عاج فیل با پاداش 10.000 دلای آغاز شد و شخصی بنام جان وسلی هات اولین پلاستیک مصنوعی را اختراع کرد و جایگزین عاج فیل شد.

استفاده از این ماده برای تولید طیف گسترده ای از محصولات، از دکمه پیراهن و شانه تا اسباب بازی و جغجغه های بچه ها عمومیت یافت و هنوز هم برای تولید توپ های تنیس به کار می رود.

 

تقسیم بندی پلاستیک ها براسس بنیان اصلی
  • طبیعی
  • نیمه مصنوعی
  • پلاستیک های مصنوعی یا صنعتی

 

تقسیم بندی انواع پلاستیک
  • پلی اتیلن ترفتالات یا پلی استر(PET یا PETE)
  • پلی اتیلن فشرده (HDPE)
  • لی وینیل کلراید (PVC)
  • پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)
  • پلی پرو پیلن (PP)
  • پلی استرین (PS)

 

نتیجه گیری:

مصرف پلاستیک همچنان فراتر از تصورات عده زیادی از مردم در دنیا در حال افزایش است. با ایجاد تغییراتی کوچک در این مواد می توان به انواع گوناگون و نوینی از مواد شیمیایی دست یافت. حتی دنیای مواد پلاستیکی با امکان باز یافت آنها در حال توسعه و بهبود است.

آشنایی با انواع گوناگون این ماده نیز به شما کمک می کند تا از چگونگی تاثیر اختراع این ماده بر دنیا مطلع شوید. پلاستیک بخش اعظمی از محصولات اطراف ما و زندگی روزمره ما را در بر می گیرد.[su_spacer]

در این نوشته ما سعی کریم شما را با پلاستیک و چگونگی اختراع این محصول آشنا کنیم، خوشحال می شویم که سوال و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین مقالات


برچسب ها


مشاهده نمونه کارها