نایلون

همه‌ی ما در طول روز از نایلون‌ها استفاده می‌کنیم. نایلون‌ها در واقع پلیمرهایی هستند که در موارد مختلفی از جمله بسته‌بندی، نگه داری، ذخیره مواد دیگر و… مورداستفاده قرار می‌گیرند. نایلون‌ها، در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر یک کاربرد خاص خود را داشته و متناسب با آن کاربرد تولید شده است.

تعریف نایلون

همان‌طور که گفته شد نایلون نوعی پلیمر است که با در کنار هم قرار گرفتن و پلیمر شدن کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن، تولید می‌شود. از ویژگی‌های برجسته نایلون‌ها می‌توان به انعطاف‌پذیری آن‌ها اشاره کرد. نایلون‌ها در واقع جزء پلیمرهایی محسوب می‌شوند که از ساختار پلی آمیدی برخوردار هستند. همان‌طور که گفته شد، نایلون‌ها انواع مختلفی از جمله حباب‌دار، برچسب دار، چاپ دار، کشاورزی و گلخانه‌ای، صنعتی و ساختمانی و… دارند که در طول مطلب به شرح هر یک از این انواع خواهیم پرداخت.

تعریف نایلون
تولید نایلون

تولید نایلون

در رابطه با تولید نایلون باید بدانید که این محصول طی فرایند شیمیایی پلیمر شدن تولید می‌شود. در واقع تولید نایلون در شرکت‌های متعددی انجام می‌شود که می‌توان گفت کلیات فرایند تولید نایلون در اغلب شرکت‌ها یکسان است.

فرایند تولید نایلون بدین صورت است که در قدم اول، متریالی مانند گرانول، پلی اتیلن، مستر بچ و… پس از ترکیب با هم وارد ماشین اکسترودر، می‌شوند. ماشین اکسترودر در واقع به قیفی گفته می‌شود که موجب انجام فرایندهایی ویژه با اعمال حرارت زیاد، روی مواد اولیه مذکور می‌شود. پس از انجام این مراحل، متریال تحول‌یافته به سمت سیلندرها و المنت‌ها رفته و ذوب خواهند شد. مرحله بعدی نیز حرکت به سمت دای، با کمک سیستم چرخش ماردون خواهد بود. در واقع دای، مرحله‌ای است که نایلون‌ها را به‌صورت نازک و شفاف تحویل می‌دهد.

تولید نایلون

انواع چاپ روی نایلون

چاپ فلسکو

چاپ هلیوگراور

چاپ سیلک

بسیاری از نایلون‌ها، مانند نایلون‌های تبلیغاتی، با استفاده از فرایند چاپ تولید شده و سپس عرضه می‌شوند. فرایند چاپ نایلون به روش‌های مختلفی انجام می‌شوند که این روش‌ها عبارت است از:

چاپ فلکسو: این چاپ به روش رول و با استفاده از کلیشه ژلاتینی انجام می‌شود.

چاپ هلیوگراور: می‌توان این روش چاپ را به روش چاپ فلکسو تشبیه کرد. در واقع تنها فرق بین این دو روش چاپ، استفاده از سیلندر به جای کلیشه ژلاتینی، گران‌تر بودن و همچنین پشتیبانی از حجم بیشتر سفارش خواهد بود.

چاپ سیلک: این روش چاپ از آن جا که به‌صورت تک به تک است، معمولاً برای سفارش‌هایی انجام می‌شود که تعداد و حجم کمی داشته باشند. از این روش چاپ برای چاپ نوشته‌ها و تصاویر مختلف بر روی نایلون‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که طرح موردنظر، برای چاپ شدن به روش سیلک باید دارای نقاط درشت و تصاویر واضح بوده و همچنین در نقاط تفاوت رنگ، فاصله مناسب داشته باشد.

 

انواع نایلون
Group-1011@2x-1
نایلون بسته‌بندی چیست؟
یکی از انواع بسیار کاربردی نایلون، نایلون بسته‌بندی است که روزانه به میزان زیادی از آن‌ها استفاده می‌شود. نایلون بسته‌بندی خود انواع دیگری را نیز شامل می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به نایلون بسته‌بندی استرچ، نایلون بسته‌بندی مواد غذایی، نایلون حباب‌دار و نایلون بسته‌بندی خیار اشاره کرد. در واقع استفاده از نایلون‌های بسته‌بندی، موجب سهولت فرایند حمل‌ونقل و حفظ محصولات در مقابل آسیب‌های مختلف خواهد شد. همچنین به‌کارگیری خلاقیت در نایلون‌های بسته‌بندی موجب افزایش جذابیت محصول و در نتیجه جذب بیشتر مشتری می‌شود. نایلون‌های بسته‌بندی را می‌توانید به شکل‌های مختلف از جمله رول، کیسه، شفاف، رنگی و... تهیه‌کرده و استفاده نمایید.
نایلون فروشگاهی

از نایلون‌های فروشگاهی برای حمل محصولات خریداری شده از فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. همچنین از نایلون فروشگاهی در بسیاری از بوتیک‌ها و فروشگاه‌هایی که اجناس لوکس و سنگین می فروشند، استفاده می‌شود.
با توجه به اینکه هزینه تبلیغات برای کسب و کارهای مختلف بسیار بالا است، فروشندگان و صاحبان مشاغل با چاپ تبلیغات بر روی نایلون‌های فروشگاهی، محصول خود را تبلیغ می‌کنند. کیسه‌های چاپی برای تبلیغ رایگان بوده و برای فروشندگان و سایر مشاغل بسیار مناسب است.
صاحبان مشاغل مختلف می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و با استفاده از نایلون‌های فروشگاهی مشخصات خود را بر روی کیسه‌های فروش چاپ کنند. از این نایلون نیز در صنایع مایعات برای چاپ لیبل آب معدنی، لیبل ماءالشعیر، لیبل آب میوه و شربت نیز استفاده می‌کنند.

نایلون کشاورزی و گلخانه ای

در فعالیت‌های کشاورزی و گلخانه‌ای نیز از نایلون استفاده می‌شود. نایلون‌های مورداستفاده در کشاورزی و گلخانه‌ای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها عبارت است از: نایلون UV، نایلون مالچ، نایلون آبیاری، نایلون بسته‌بندی علوفه، نایلون کشت نهال، نایلون کشت صیفی‌جات و… .

 

نایلون‌های کشاورزی و گلخانه‌ای داری ویژگی‌های مختلفی هستند:

1- مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش: این نایلون‌ها در با مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش، هم خود طول عمر بالاتری خواهند داشت و هم با جلوگیری از نفوذ این اشعه مضر، از آسیب محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای پیشگیری می‌نمایند.

2- توانایی جذب اشعه مادون قرمز: این نایلون‌ها، با جذب اشعه مادون قرمز که توانایی جذب و تولید گرما را دارد، گرمای موردنیاز را در مواقع سرما و در طول شب تأمین می‌کنند.

3- خاصیت ضد الکتریسیته: برخورداری از خاصیت ضد الکتریسیته نایلون‌های کشاورزی و گلخانه‌ای، از نشستن گردوغبار بر روی محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای جلوگیری می‌کند.

نایلون حبابدار

همه ما در بسته‌بندی‌های مختلف به‌ویژه لوازم حساس و لوازم شکستنی، با نایلون‌های حباب‌دار برخورد کرده‌ایم و اتفاقاً از ترکاندن لذت‌بخش حباب‌های آن لذت برده‌ایم. نایلون‌های حباب‌دار، در واقع نایلون‌هایی هستند که دارای حباب‌های کوچک مملوء از هوا هستند. به دلیل وجود حباب‌های هوا در این نایلون‌ها، نایلون‌های حباب‌دار ساختاری نرم و اصطلاحاً بالشی پیدا می‌کنند که همین موضوع موجب متناسب بودن آن‌ها برای بسته‌بندی لوازم حساس و شکستنی می‌شود. نایلون حباب‌دار که تحت عنوان نایلون ضربه‌گیر نیز شاخته می‌شود، در انواع دو لایه، سه لایه و پنج لایه تولید و عرضه می‌شود که افزایش تعداد لایه‌ها، نشان از توانایی بهتر محافظت آن خواهد داشت.

از جمله کاربردهای نایلون حباب‌دار می‌توان به بسته‌بندی محصولات چوبی، دکوراسیون، سرویس خواب، لوازم خانگی، مانند چرخ گوشت، سرویس چینی، انواع ظروف شکستنی، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، قطعات حساس کامپیوتر و… اشاره کرد.

نایلون بهداشتی آرایشی

همه‌ ما، چه خانم‌ها و چه آقایان روزانه از مواد بهداشتی آرایشی مختلفی استفاده می‌کنیم که در نایلون‌های بهداشتی آرایشی عرضه می‌شوند. از جمله ویژگی‌های نایلون‌های بهداشتی آرایشی می‌توان به مقاومت قابل‌توجه در برابر نفوذ آب، پایداری بالا، کشیدگی بالا در زمان استراحت، مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی، مقاومت در مقابل نفوذ اشعه و نور، مقاومت بالا در برابر ضربه و… اشاره کرد.

نایلون صنعتی و ساختمانی

نایلون‌ها حتی در ساختمان‌سازی و صنعت نیز کاربرد دارند و جزء پرکاربردترین محصولات شناخته می‌شوند. از نایلون‌های صنعتی در بسته‌بندی محصولاتی که حساسیت زیادی داشته و نیاز به مراقبت ویژه دارند استفاده می‌شود. نایلون‌های صنعتی در درجه‌های مختلفی از شفافیت تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند. نایلون‌های صنعتی انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نایلون استرچ صنعتی و نایلون حرارتی اشاره کرد. نایلون استرچ صنعتی معمولاً برای بسته‌بندی محصولات تولیدی کارخانه‌ها استفاده شده و قابلیت کشسانی بالایی دارد. نایلون حرارتی نیز، نسبت به میزان خاصی از حرارت حساس بوده و در اثر آن جمع شده و بدین ترتیب موجب تسریع فرایند بسته‌بندی خواهد شد.

نایلون تبلیغاتی

همه ما در خرید از فروشگاه‌های مختلف، محصولات خود را در نایلون‌هایی که نام فروشگاه و اطلاعات تماس و آدرس و… روی آن درج شده، دریافت کرده‌ایم. در واقع نایلون‌هایی که دارای نام، شماره تلفن و آدرس فروشگاه موردنظر هستند، به‌عنوان نایلون‌های تبلیغاتی شناخته می‌شوند. استفاده از نایلون‌های تبلیغاتی، یک شیوه رایج تبلیغات است که در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه‌ها، اعم از فروشگاه‌های مواد غذایی، پوشاک، فست فود و… به کار گرفته می‌شود.

از جمله مزایای استفاده از نایلون تبلیغاتی عبارت است از:

  • نایلون‌ها معمولاً بارها و بارها مورداستفاده قرار می‌گیرند و بدین ترتیب مدت طولانی در دست بوده و تبلیغات شما نیز گسترده‌تر خواهد شد.
  • استفاده از نایلون تبلیغاتی، بر اعتبار فروشگاه شما نزد مشتری می‌افزاید.
  • نایلون‌های تبلیغاتی موجب مشهور شدن فروشگاه شما خواهند شد.

نایلون‌های تبلیغاتی یک شیوه ارزان و مؤثر تبلیغات خواهند بود.

نایلون برچسب دار

نایلون‌های برچسب دار نیز یکی از انواع نایلون‌های کاربردی هستند که از یک سمت قابلیت چسبندگی دارند. این نایلون‌ها به سهولت نصب شده و از لحاظ زمانی و همچنین هزینه به‌صرفه هستند. لازم به ذکر است که نایلون‌های برچسب در انواع سه، چهار و پنج لایه تولید می‌شوند که با افزایش تعداد لایه‌ها، توانایی محافظت نیز افزایش می‌یابد. از جمله کاربردهای نایلون برچسب دار می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1- نصب بر روی ورق‌های مختلف از جمله ورق کامپوزیتی، گالوانیزه، آلومینیومی در جهت محافظت در برابر خط و خش و اشعه خورشید.

2- بسته‌بندی پروفیل‌های UPVC جهت محافظت در مقابل خط و خش

3- بسته‌بندی ورق‌های استنلس استیل

4- محافظت از خودروهای نو و صفر برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از عوامل مختلف محیطی

5- چاپ لوگو و عنوان برند روی نایلون‌های برچسب دار برای اهداف تبلیغاتی

در رابطه با نایلون‌های برچسب دار دقت کنید که آن‌ها را به مدت طولانی در انبار نگه داری نکنید تا سلامت خود را حفظ نمایند. همچنین برای حفظ هر چه بهتر ظاهر، بهتر است رول‌های نایلون‌های برچسب دار را به‌صورت افقی روی زمین قرار داده و آن‌ها را از تابش مستقیم نور خورشید، همچنین محیط مرطوب و حرارت بالا و شعله دور نگه دارید.

نایلون UV دار

نایلون UV دار که تحت عنوان نایلون عریض کشاورزی نیز شناخته می‌شود، نایلونی است که در مقابل نفوذ اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم بوده و دارای مزایای بسیاری است. از جمله این مزایا عبارت است از: ارتقاء کیفیت محصولات، جلوگیری از اتلاف انرژی، افزایش بازده تولید، انعطاف‌پذیری بالا، انتقال مفید نور و… .

نایلون وکیوم دار

نایلون‌ها وکیوم دار که به نام نایلون شیرینگ نیز شناخته می‌شوند، با قرار گرفتن در معرض حرارت جمع شده و بدین ترتیب بسته‌بندی را ایمن‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهند. این نایلون‌ها برای بسته‌بندی محصولات مختلف از جمله مواد غذایی، کاشی و سرامیک، لوازم یدکی خودرو، نوشابه، آب معدنی، لوازم خانگی، سنگ‌های نما و… مورداستفاده قرار می‌گیرند. نایلون‌های وکیوم دار نیز در انواع چند لایه تولید شده و میزان محافظت و امنیت آن‌ها با تعداد لایه‌ها ارتباط مستقیم خواهد داشت.

قیمت نایلون

قیمت نایلون نیز مانند هر محصول دیگری بسته به عوامل مختلفی است. عواملی مانند نوع نایلون، ضخامت، تعداد لایه، شرکت سازنده، نوع چاپ، تعداد یا وزن و… می‌تواند بر قیمت نهایی نایلون مؤثر باشد. لازم به ذکر است که برخی از فرایندهای قبل از چاپ نیز می‌توانند بر قیمت نهایی مؤثر باشند. یکی از فرایندهای گرمادهی است که برای کاهش چروک نایلون، پیش از چاپ انجام می‌شود چرا که این چروک‌ها موجب عدم حصول نتیجه رضایت‌بخش از چاپ خواهد شد. بسپارنگار با 25 سال سابقه فعالیت در صنعت چاپ و بسته بندی با حذف واسطه ها و فروش مستقیم در قیمت نهایی تاثیرگذار و قیمت رقابتی ارائه می دهد.

 

Group-1011@2x-1

نتیجه گیری

همان‌طور که در طول مطلب شرح داده‌ایم، نایلون‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از این انواع برای فعالیت‌های خاص خود، کاربرد خواهند داشت. از جمله انواع مختلف نایلون می‌توان به نایلون بسته‌بندی، نایلون برچسب دار، نایلون حباب‌دار، نایلون کشاورزی، نایلون گلخانه‌ای، نایلون صنعتی و ساختمانی، نایلون تبلیغاتی، نایلون آرایشی بهداشتی و... اشاره کرد که کاربردها و ویژگی‌های هر یک از این محصولات، در طی مطلب شرح داده شده است. در رابطه با قیمت نایلون نیز باید گفت این آیتم تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله شرکت سازنده، نوع نایلون، کیفیت، چاپ، نوع چاپ و... خواهد بود