پلی اتیلن و انواع آن

پلی اتیلن و انواع آن

پلی اتیلن از انواع پلیمرهای گرمانرم می باشد بدین معنا که این ماده با رسیدن به نقطه ذوب خود به حالت مایع و با رسیدن به نقطه انجماد به حالت جامد تبدیل می شود.

پلی اتیلن، سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می آید. برخی از نام های غیر رسمی آن polythene یا polyethylyne می باشد، علاوه بر این به اختصار PE نیز نامیده می شود. پلی اتیلن اکثرا در جهت ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می شود تا به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد.

[su_spacer]

[su_quote]یکی از پلاستیک های اصلی و مهم در جهان که تولید انبوهی در بازار دارد، پلی اتیلن می باشد. بدیهی است که به دلیل گسترش و تنوع بالایی که در بین پلیمرها دارد، کاربرد و ویژگی های گوناگونی را هم به دنبال دارد.[/su_quote]

[su_spacer]

تاریخچه پلی اتیلن

پلی اتیلن در نگاه کلی یا پلی اتن یکی از ساده ترین  و ارزانترین پلیمرها است. پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده می شود.

 مولکول اتیلن دارای یک بند دو گانه است. در فرایند پلیمریزاسیون بند دو گانه هر یک از مونومرها شکسته شده و بجای آن پیوند ساده ای بین اتم های کربن مونومرها ایجاد می شود و محصول ایجاد شده یک درشت ‌مولکول است.

پلی اتیلن اولین بار بطور اتفاقی توسط شیمیدان آلمانی ” Hans Von Pechmanv ” سنتز شد. او در سال ۱۸۹۸ هنگام حرارت دادن دی آزومتان ، ترکیب مومی شکل سفیدی را سنتز کرد که بعدها پلی اتیلن نام گرفت.    

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن انواع گوناگون دارد که هر کدام از این انواع دارای گریدهای مختلفی است و انواع پلی اتیلن را می توان در انواع کلی زیر طبقه بندی کرد:

  • HDPE یا پلی اتیلن سنگین
  • LDPE یا پلی اتیلن سبک
  • LLDPE یا پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین
  • MDPE یا پلی اتیلن با چگالی متوسط
  • UHMWPE یا پلی اتیلن با چگالی بسیار بالا
  • VLDPE پلی اتیلن خیلی سبک
  • PET یا پلی اتیلن ترفتالات
  • COPOLYMERSکوپلیمرهای اتیلن ونیل استر
  • PEX پلی اتیلن با اتصالات عرض
  • PERT پلی اتیلن مقاوم به گرما

مواد پلی اتیلن بالا که نام برده شد، هر کدام شامل ده ها گرید و زیر مجموعه هستند که هر کدام از آنها جهت منظوری از تولیدات است و همچنین گرید پلی اتیلن به شیوه ی تولید محصول نیز بستگی دارد.

کاربرد پلی اتیلن

پلی اتیلن پر مصرفترین و پر کاربردترین پلیمر و پلاستیک جهان است. پلی اتیلن انواع مختلف و گریدهای زیادی دارد که همگی آنها با علامت اختصاری PE نمایش داده می شود.

کاربردهای پلی اتیلن آنقدر وسیع و زیاد است که نمیتوان آنها را نام برد، صنایع لوله، صنعت پوشش و بسته بندی مواد غذایی، انواع کیسه و نایلون، فیلم‎ های پلی اتیلن، لوازم مصرفی مختلف و…

پلی اتیلن به دلیل دارا بودن گریدهای مختلف و خواص عالی و قیمت مناسب در تولید بسیاری از مواد پلاستیکی که در اطرافمان می بینیم کاربرد داشته و در طیف وسیعی از این پلیمر ( پلی اتیلن ) استفاده می شود.

پلی اتیلن، ماده ای است که اگر بازیافت آن به خوبی صورت پذیرد و ناخالصی های مواد بازیافتی آن حذف شود، علاوه بر صرفه جویی اقتصادی قابل ملاحظه خواص فیزیکی و مکانیکی ضایعات می تواند به خوبی خواص پلی اتیلن نو باشد و قیمت مواد بازیافتی کمتر از یک پنجم بهای مواد نو است.[su_spacer]

در این نوشته ما سعی کریم شما را با پلی اتیلن، کاربرد پلی اتیلن و انواع آن آشنا کنیم، خوشحال می شویم که سوال و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین مقالات


برچسب ها


مشاهده نمونه کارها